مراحل خرید ملک در ترکیه در 5 قدم

مراحل خرید ملک در ترکیه
آنچه در این مقاله می خوانید :

دولت ترکیه تدابیری تعیین کرده است که طبق آن اتباع خارجی بتوانند با حداقل هزینه و به آسانی با خرید ملک در ترکیه، اقامت یا شهروندی این کشور را به دست آورند؛ بنابراین اگر شما هم می‌خواهید از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک به این کشور مهاجرت کنید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله علاوه بر شرح مراحل خرید ملک در ترکیه، به مهمترین نکات مورد توجه در حین خرید می پردازیم.

 

پیش خرید آپارتمان در ترکیه

پروژه مسکونی شیک به سبک زندگی country در استانبول ترکیه
پروژه مسکونی شیک به سبک زندگی country در استانبول ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه قدم به قدم

شناخت شما از مراحل خرید ملک در ترکیه نه تنها باعث می شود تا با آرامش در ابن مسیر قدم بردارید و از گام بعدی در هر بخش مطلع باشید بلکه باعث افزایش سرعت روند خرید و فرایند اخذ اقامت و یا شهروندی شما نیز خواهد شد.

همچنین در صورتی که از شخص یا شرکتی در این پروسه کمک گرفته اید با آگاهی از این فرایند، مانع سهل انگاری و سودجویی طرف مقابل شده و احتمال متضرر شدن را برای خود به حداقل می رسانید. به همین جهت در ادامه این مقاله تصمیم به شرح این مراحل گرفتیم.

 

قدم اول) انتخاب ملک

گام اول در پروسه خرید ملک در ترکیه بررسی، انتخاب و بازدید ملک از نزدیک توسط شخص خریدار است. اگر به دنبال اخذ شهروندی یا اقامت این کشور هستید با توجه به علاقه، نیازها و بودجه خود یکی از شهر های ترکیه را انتخاب نمایید.

اگر تسلطی بر زبان ترکی ندارید حتما از یک مترجم رسمی دولت ترکیه ( نه کسی که صرفا زبان ترکی را بلد هست) مشاوره بگیرید. گروه مشاوره سرمایه گذاری احمد عالی نژاد با برخوردای از مترجمین رسمی دولت ترکیه آماده ارایه خدمت در این زمینه هستند.

تیم مشاوره «احمد عالی نژاد» در امور خرید ملک در ترکیه و استانبول، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، ترجمه رسمی مدارک در ترکیه، کلیه امور بانکی و برگزاری کلاس های یوس در کنار شماست.

برای اینکه از ارزش واقعی ملک مطمئن شوید لازم است برای اخذ گزارش کارشناسی یا (اکسپرتیز ریپورت) اقدام نمایید. نتیجه این گزارش از طرف کارشناس مربوطه حدود 2 الی 4 روز کاری طول خواهد کشید و شامل اطلاعات ملک و تخمین قیمت گذاری آن با توجه به املاک دیگر با شرایط مشابه است.

کلیه هماهنگی های لازم با شرکت های کارشناس ارزش ملک توسط شرکت ما انجام شده و نیازی به هیچگونه نگرانی در این مورد نمی باشد.

 

قدم دوم) بستن قرارداد

بعد از اینکه ملک مورد تأیید خریدار قرار گرفت، باید بین صاحب ملک و خریدار قردادی (ترجیحا به 2 زبان ترکی و فارسی) تنظیم شود. در صورت نبود زبان فارسی در قرارداد، حتما از یک مشاوره مورد اعتماد و مسلط به زبان ترکی (یا زبان قرارداد) باید استفاده شود تا منافع شما حفظ شود.

در قراداد تمام مفاد مورد نیاز وتوافقات انجام شده مثل زمان تحویل، تاریخ ثبت سند، مشخصات کامل خریدار، مبلغ و نحوه پرداخت وجه و همچنین مشخصات کامل ملک باید وجود داشته باشد. در صورتی که مبلغی را به عنوان پیش پرداخت واریز کرده اید از ذکر آن در قرارداد غافل نشوید. ذکر تمامی نکات در قرداد، در صورت بروز، از مشکلات جدی دادگاهی جلوگیری کرده و به نفع شما می باشد.

به طور معمول قراردادهای خرید ملک شامل اطلاعاتی مثل نام و آدرس خریدار، نام و آدرس فروشنده، مشخصات ثبتی، شماره و محل ملک، اطلاعات مالکیت و شرایط مورد توافق طرفین، وسایل و متعلقات است.

 

مراحل خرید ملک در ترکیه

 

قدم سوم) ثبت درخواست انتقال سند

توجه کنید که در مرحله خرید ملک در ترکیه، صاحب ملک یا فروشنده (یا وکیل قانونی وی) درخواستی جهت اقدامات اولیه انتقال سند (فروش) در سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه (اداره تاپو) بدهد. در فرایند انتقال سند ملک، مدارک زیر مورد نیاز هستند.

این درخواست از طریق سامانه الکترونیکی سازمان ثبت براحتی قابل ارایه می باشد فقط کافی است فروشنده یا وکیل قانوی وی پس از ورود به سامانه دولت الکترونیک خود وارد سامانه اداره تاپو شده و در قسمت فروشنده اطلاعات مورد درخواست خود و خریدار و همچنین مدارک لازم را بارگذاری نماید.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

 • دو عدد عکس رنگی جدید از خریدار
 • مدارک شناسایی خریدار مثل اصل کارت ملی یا شناسنامه و نیز پاسپورت ترجمه شده به زبان رسمی ترکیه
 • فرم اطلاعات خریدار (مالیک بیلگیلری بیان فورمو)
 • کد مالیاتی گرفته شده از اداره مالیات
 • مشخصات حساب بانکی (لیری) فروشنده در ترکیه
 • نامه فروش ارز به بانک (دویز آلیم بلگه سی)
 • گزارش کارشناس ملک (اکسپرتیز)
 • بیمه زلزله ملکی (داسک)
 • فیش تسویه عوارض ملک از شهرداری
 • نام و مدارک هویتی مترجم رسمی مترجمی که قرار است برای ترجمه مراحل انتقال سند به خریدار در اداره تاپو حاضر شود. (در صورتی که خریدار به زبان ترکی مسلط نباشد).
 • در صورت انجام معامله توسط وکیل، حضور وکیل و همراه داشتن نسخه اصلی وکالت نامه ترجمه شده به ترکی و تائید شده توسط وزارت خارجه ایران)

 

قدم چهارم) پرداخت وجه

خریدار طبق شرایط منعقد شده موظف به پرداخت مالیات نقل و انتقال (بین 2 الی 4 درصد بسته به توافق با فروشنده) سند به اداره مالیات و همچنین پرداخت مبلغ توافق شده قیمت ملک از طریق بانک به فروشند است (پرداخت به فروشنده معمولا در زمان تنظیم سند در ادره تاپو و قبل از امضای نهایی دفاتر نقل و انتقال انجام می شود).

در صورتی که می خواهید از ایران برای خرید ملک پول انتقال بدهید باید پس از افتتاح حساب در ترکیه مبلغ را به صورت نقد، حواله یا از طریق صرافی به حساب خود منتقل کنید.

 

قدم آخر) اخذ سند از اداره تاپو

در آخرین قدم از مراحل خرید ملک در ترکیه بعد از تأیید سازمان بازرسی اتباع خارجی و طی شدن فرایند های ذکر شده و امضا دفاتر مربوطه در اداره تاپو، سند جدیدی به نام خریدار تنظیم و تحویل وی می گردد. این سند بدین معناست که سند از مالک قبلی به خریدار منتقل شده است.

بعد از مراحل تاپو، خریدار باید انشعابات ملک مثل آب، برق و گاز و … را به نام خود بزند وگرنه مجاز به استفاده از آن ها نخواهد بود.

 

اخذ سند از اداره تاپو از مراحل خرید ملک در ترکیه

 

در حین خرید ملک در ترکیه به چه نکاتی باید توجه شود؟

به نکاتی که در ادامه آورده ایم دقت کنید تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید:

 • در خرید ملک با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک و همچنین شهرداری منطقه مورد نظر مطمئن شوید که ملک بدهی نداشته باشد و در رهن بانک نباشد.
 • اگر سند خانه بدهی داشته باشد یا در رهن باشد در بخش ایپوتک (ipotek) سند ذکر خواهد شد. پس به آن توجه کنید.
 • داشتم اجازه اقامت اتباع خارجی برای فرایند خرید ملک لازم نیست (ولی در اجاره کردن ملک، اجازه اقامت ضرورت دارد).
 • توصیه می شود در فرایند خرید ملک در ترکیه از یک شرکت با تجربه و قابل اعتماد کمک گرفته شود.
 • در مدیریت بودجه خود در نظر بگیرید که هزینه ها فقط شامل قیمت خانه نمی شوند و هزینه های جانبی مانند مالیات نقل و انتقال و کمیسیون شرکت مشاور املاک و مترجم رسمی و … نیز قابل توجه‌اند.
 • در ترکیه از دو شاخص متراژ خالص (net) و متراژ ناخاص (brüt) برای بیان متراژ خانه استفاده می شود.
 • اگر مشخص بودن محل و تعداد پارکینگ برای شما مهم است قبل از خرید به این نکته توجه نمایید چون در ترکیه نوشتن انباری، و یا پارکینگ و شماره و محل آنها در سند ملکی متداول نمی باشد.

تیم مشاوره «احمد عالی نژاد» در امور خرید ملک در ترکیه و استانبول، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، ترجمه رسمی مدارک در ترکیه، کلیه امور بانکی و برگزاری کلاس های یوس در کنار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *