ثبت شرکت در ترکیه چگونه است؟

ثبت شرکت در ترکیه
آنچه در این مقاله می خوانید :

ثبت شرکت در ترکیه موقعیت‌ مناسبی را برای مهاجرت، کسب درآمد بالاتر و مواردی از این قبیل ایجاد می کند. برای اینکه شعبه ای از کسب و کار خود را به کشوری دیگر انتقال بدهید و یا بتوانید یک شرکت در کشوری جدید ثبت کنید نیاز دارید با قوانین و مقررات ثبت شرکت در آن کشور آشنا شوید و بعد با مطابقت دادن شرایط و قوانین با وضعیت خود فرایندهای قانونی و کاری را انجام داده و به جلو ببرید. در ادامه با قوانین ثبت شرکت در ترکیه آشنا خواهید شد.

با توجه به رشد بالا اقتصادی ترکیه در چند سال های اخیر، اشخاص بسیاری به دنبال سرمایه گذاری در ترکیه هستند. سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه با ثبت شرکت در ترکیه انجام پذیر می شود. اقتصاد ترکیه در بخش های مانند گردشگری، هتلداری، کشاورزی و صنایع بومی روز به روز در حال پیشرفت است. بنابراین این بخش ها سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کرده اند. اگر شما هم قصد ثبت شرکت در ترکیه را دارید با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

 

تیم مشاوره «احمد عالی نژاد» در امور خرید ملک در ترکیه و استانبول، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، ترجمه رسمی مدارک در ترکیه، کلیه امور بانکی و برگزاری کلاس های یوس در کنار شماست.

 

انواع ثبت شرکت در ترکیه

ابتدا انواع ثبت شرکت در ترکیه را معرفی می کنیم تا با قوانین ثبت شرکت در ترکیه بیشتر آشنا شوید. سپس مراحل ثبت شرکت در ترکیه به منظور سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه با ثبت شرکت در ترکیه را خواهید دید.

 1. شرکت های سهامی ( عام یا خاص)

ثبت شرکت در ترکیه از نوع سهامی نیازمند حداقل شخص حقیقی یا حقوقی است. سهامداران فقط نسبت به سهام سرمایه ای که تعهد کرده اند در مقابل شرکت مسئول هستند. شرکت سهامی با سهامدار حقیقی و حقوقی می تواند تاسیس شود. این شرکت دارای اساسنامه ای بوده و در اتاق تجارت شهری که دفتر مرکزی شرکت در آن واقع است به ثبت باید برسد. شرکت باید یک مجمع عمومی و هیئت مدیره داشته باشد. قاعدتاً برای نقل و انتقال سهام نیازی به تصویب مجمع عمومی سهامداران نیست و صاحبان سهام می توانند آزادانه سهام خود را به دیگران واگذار کنند.

این تنها نوع شرکتی است که سهام آن به مردم عرضه می شود و در بورس نیز امکان معامله را خواهد داشت.حداقل سرمایه 50000 لیرترکیه است. حداقل یک چهارم سرمایه شرکت باید قبل از ثبت به صورت نقدی در حسابی نزد بانک واریز شود و مابقی حداکثر تا 24 ماه پس از ثبت قابل پرداخت خواهد بود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شود.

شرکت سهامی خاص : شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن زیر 250 نفر می باشند.

شرکت سهامی عام : شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن بیش از 250 نفر می باشند.

 1. ثبت شرکت در ترکیه با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و سهامداران فقط نسبت به سهام سرمایه ای که تعهد کرده اند در مقابل شرکت مسئول هستند. یک شرکت با مسئولیت محدود می تواند با یک سهامدار نیز تأسیس شود و در حداکثر تعداد سهامداران نباید از پنجاه نفر بیشتر شود. شرکای این شرکت ها می تواند افراد حقیقی و یا حقوقی باشند. این شرکت دارای اساسنامه ای بوده و در اتاق ثبت شرکت های شهری که دفتر مرکزی شرکت در آن واقع است به ثبت باید برسد. سهامداران یک شرکت با مسئولیت محدود در قبال بدهی ها شرکت فقط به میزان سهام خویش مسئول بدهی های شرکت خواهند بود.

سرمایه شرکت با مسئولیت محدود حداقل 10000 لیر ترکیه است و پرداخت تمام سرمایه به صورت نقدی ظرف 24 ماه از تاریخ ثبت شرکت باید انجام شود. سهام بی نام را نمی توان در شرکت با مسئولیت محدود منتشر کرد و نمی توان آن را به عموم عرضه کرد. نقل و انتقال سهام در این نوع شرکت منوط به تصویب مجمع عمومی سهامداران است.

 

انواع ثبت شرکت در ترکیه

 

 1. شرکت تضامنی

شرکت های تضامنی شرکت هایی هستند که می توانند توسط دو شریک که باید شخص حقیقی باشند تأسیس کنند. هر دوی شرکا حق و مسئولیت دارند که شرکت را به طور جداگانه اداره کنند و هم می توان فعالیت مدیریتی را با توافق شرکت یا اکثریت شرکا به یک یا چند شریک دیگر واگذار کرد. این شرکا در قبال طلبکاران شرکت مسئولیت نامحدود دارند. همچنین هیچ نیازی به سرمایه برای در چنین شرکتی وجود ندارد. در ادامه ثبت شرکت در ترکیه به صورت تضامنی مختلط را نیز خواهید دید.

 

 1. شرکت تضامنی مختلط

شرکت تضامنی مختلط دو نوع دارد. تضامنی عادی (شرکت خصوصی) و تضامنی تقسیم شده به سهام (شرکت سرمایه). می تواند توسط حداقل دو نفر ایجاد شود، یکی شریک فعال (دارای مسئولیت نامحدود) و دیگری شریک غیرفعال (دارای مسئولیت محدود). شرکای فعال باید اشخاص حقیقی باشند در حالی که شرکای غیرفعال می توانند هم اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند.

مسئولیت شرکای غیرفعال محدود به سرمایه ای است که آنها سرمایه گذاری می کنند و درضمن حق مدیریت شرکت را اداره ندارند. مسئولیت شریک فعال مانند شریک شرکت تضامنی است و در ضمن حق مدیریت شرکت را دارا می باشند.

 

 1. ثبت شرکت در ترکیه به صور تعاونی

شرکت تعاونی یک شرکت خصوصی یا سرمایه ای نیست، بلکه یک شرکت بازرگانی است که حداقل توسط هفت نفر شریک تاسیس شود. هر شریک حداقل یک و حداکثر پنج هزار سهم می گیرد. کلیه شرکاء به جز کسانی که شریک نبوده اند سه ماه قبل از تشکیل مجمع عمومی می توانند در مجمع عمومی تعاونی شرکت کنند. این فرآیند در تعاونی های ساختمانی الزامی نیست. هیئت مدیره این شرکت باید شامل چهار شهروند ترکیه باشد که سایر الزامات تعریف شده توسط قانون را رعایت کنند.

 

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 1. تهیه اساسنامه شرکت و تصویب و امضای آن توسط سهامداران شرکت
 2. تهیه نمونه امضای مدیران قانونی شرکت
 3. پرداخت 0.04 درصد مبلغ سرمایه به سازمان رقابت ترکیه
 4. پرداخت حداقل مبلغ لازم سرمایه شرکت (25%)
 5. ارسال درخواست ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها

 

مدارک لازم برای تاسیس شرکت

 • اساسنامه ی امضای شده شرکت مورد تایید اداره ثبت شرکت های
 • مدرکی دال بر پرداخت حداقل 25 درصد سرمایه مثلا فیش پرداختی به بانک
 • فیش پرداخت 0.04 درصد سهم سازمان رقابت ترکیه
 • درصورت وجود، گزارش ارزشیابی کارشناس رسمی دادگستری برای تعیین ارزش سرمایه تعهد شده در مواردی غیر از سرمایه نقدی مانند دارایی هایی که قرار است به شرکت منتقل شود و یا دارایی ها غیر نقد موجود
 • در صورت وجود سرمایه غیر نقدی، ارایه نامه رسمی از مراجع ذیربط مبنی بر عدم وجود منع قانونی برای انتقال چنین دارایی ای به شرکت
 • نمونه امضای مدیران شرکتثبت شرکت در کشور ترکیه یکی از راه‌های خوب راه اندازی کسب و کار در کشور‌های اروپایی است. پیش از انجام این کار لازم است که هر سرمایه‌گذاری از شرایط و قوانین لازم مطلع باشد تا بتواند کسب و کاری موفق را راه ‌اندازی کند. ثبت و تاسیس شرکت در کشور ترکیه نیازمند هزینه‌ بالایی نیست و از طرف دیگر مزایای و امتیازهای ویژه‌ای را شامل حال سرمایه‌گذاران خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در ارتباط باشید.

 

تیم مشاوره «احمد عالی نژاد» در امور خرید ملک در ترکیه و استانبول، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، ترجمه رسمی مدارک در ترکیه، کلیه امور بانکی و برگزاری کلاس های یوس در کنار شماست.

 

مفتخریم که تا انتهای مقاله ثبت شرکت در ترکیه همراه ما بودید. برای اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی جهت سرمایه گذاری در ترکیه و کمک گرفتن در پروسه انجام مراحل ثبت شرکت در ترکیه با مشاوران تیم احد عالی نژاد تماس بگیرید.

 

 

4 پاسخ

 1. سلام بهترین شرکتی که میشه توی ترکیه ثبت کرد چی هستش؟ یعنی در چه زمینه ای باشه سودش بیشتره؟

  1. درود
   ممنون از سوال تون.
   جواب این سوال بستگی به توانایی ها و تخصص و سابقه کار شما در زمینه هایی که کار کردید داره.
   هیچ کسی جواب خاصی برای این سوال نمی شه بده .

 2. سلام میشه برای ثبت شرکت، وکالت به خودتون بدیم که همه کارها رو در ترکیه انجام بدین یا لازمه خودمون باشیم؟

  1. سلام بله امکان پذیره اما برای وکالت دادن بهتره یکبار به ترکیه سفر کنید، البته از ایران هم امکانپذیره اما دردسرهای خودش رو داره و ممکنه کار پیچیده بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *