اقامت توریستی ترکیه در سال 2023

اقامت توریستی در ترکیه
آنچه در این مقاله می خوانید :

اقامت توریستی، یکی از روش های اخذ اقامت در ترکیه است. مهاجران زیادی در سال های اخیر وارد خاک کشور ترکیه شده اند. شهروندان ایرانی به دلیل شرایط مساعد زندگی در ترکیه، این کشور را در بسیاری موارد ترجیح می دهند. از این رو دولت ترکیه تصمیم گرفته است قوانین این کشور را چنان وضع کند که افراد از طریق سرمایه گذاری وارد این کشور شوند. در این مقاله به نکات دریافت اقامت توریستی ترکیه در سال 2023 می پردازیم.

 

خدمات توریستی در ترکیه که توسط تیم آقای عالی نژاد به شما ارائه می شود:

 

 

 

چنانچه قصد سفر به ترکیه را دارید ، اگر مدت اقامت شما زیر 90 روز است، احتیاجی به گرفتن ویزا ندارید. اتباع ایرانی برای سفر های کمتر از 90 روز به ترکیه، نیازی به اخذ ویزای توریستی ترکیه ندارند.

 

دریافت اقامت توریستی ترکیه

دریافت اقامت توریستی ترکیه قبل از سال 2023 با موانع کمتری قابل انجام بود؛ اما از امسال با وضع قوانین سخت‌گیرانه تر توسط دولت ترکیه دقت بیشتری در پر کردن فرم و مدارک مورد نیاز لازم است. گروه مشاوره املاک و مستقلات آقای احمد عالی نژاد با بیش از 20 سال سابقه کاری و تسلط به شرایط و قوانین در ترکیه آماده همراهی شما در گرفتن اقامت موقت و دائم، شهروندی و پاسپورت ترکیه، امور خرید ملک در ترکیه،  ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه در کنار شما هستند.

 

تیم مشاوره «احمد عالی نژاد» در امور خرید ملک در ترکیه و استانبول، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، ترجمه رسمی مدارک در ترکیه، کلیه امور بانکی و برگزاری کلاس های یوس در کنار شماست.

 

اقامت توریستی بدون ویزا

اقامت در کشور ترکیه برای ایرانی ها به مدت 90 روز (سه ماه) بدون ویزا قابل دریافت است. در واقع در ازای هر 6 ماه ایرانی ها می توانند 3 ماه بدون ویزا در ترکیه بمانند. این اقامت موقتی بوده و افراد اجازه کار یا تحصیل نخواهد داشت. داشتن پاسپورت با 6 ماه اعتبار برای استفاده از این شرایط کافی است. در صورتی که افراد تمایل داشته باشند بیشتر در این کشور بمانند می توانند ویزای توریستی خود را تمدید کنند.

 

اقامت توریستی

اقامت توریستی یکساله

همانطور که گفتیم یکی از روش های مهاجرت به ترکیه، اقامت توریستی بدون ویزا است در مدت این اقامت، اگر تصمیم به ماندن در ترکیه را بگیرند می توانند اقامت را تمدید کنند. با داشتن اجاره نامه تا قبل از سال 2023 یا خرید ملک می توان اقامت ویزای اقامت توریستی یک ساله ترکیه را گرفت. برخی از دلایلی که می تواند منجر به گرفتن اقامت توریستی یکساله در ترکیه شود را در ادامه خواهید دید.

 • خرید ملک به ارزش حداقل 75000 دلار
 • در صورت داشتن اجازه کار و شروع حرفه ای در ترکیه
 • ثبت نام در دوره های آموزشی یا تحقیقات علمی
 • ثبت نام در آموزشگاه های زبان ترکی وابسته به وزارت آموزش و پرورش ترکیه
 • ازدواج
 • تمدید اجاره خانه از بعد سال 2023

 

 

شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه

برای تمدید اقامت توریستی ترکیه باید حداکثر تا یک ماه قبل از تمام شدن مهلت کیملیک اقدام کنید و مدارک مربوطه را به اداره مهاجرت تحویل دهید. همانطور که گفته شد فرم راندوو، پاسپورت و کپی صفحه اول آن، بیمه نامه، برگه نفوس و فیش حق خاک از مواردی هستند که باید به اداره مهاجرت تحویل دهید. برای تمدید اقامت توریستی ترکیه باید شرایط زیر را دارا باشید.

 • بیمه نامه را برای یکسال بعد از پایان کارت اقامت بگیرید.
 • در هنگام پر کردن راندوو بیشتر از یکسال اقامت را درخواست نکنید؛ و بلافاصله بعد از گرفتن ایمیل از اداره مهاجرت جهت ارسال مدارک اقدام کنید.

 

اقامت توریستی یکساله با خرید ملک

شما می توانید با خرید ملک در ترکیه، اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنید. چنانچه پس از پایان سال، همچنان ملک مذکور به نام شما باشد، می توانید اقامت خود را تمدید کنید. شما با هر قیمتی می توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید اما در صورتی که ملک خریداری شده به ارزش بیشتر از 400,000 دلار امریکا باشد می تواند منجر به دریافت شهروندی کشور ترکیه شود. اگر ارزش ملک خریداری شده پایین تر از این قیمت باشد می توان اقامت ترکیه را گرفت. این اقامت می تواند به صاحب ملک، همسر و فرزندان زیر 18 سال آن ها داده شود.

طبق قوانین حداقل قیمت خرید ملک در کلان شهر ها 75000 دلار و در شهر های کوچکتر 50000 دلار است؛ اما پیدا کردن خانه با این قیمت ها در عمل دشوار است. با خرید ملک در ترکیه می توان درخواست اقامت توریستی یکساله و در برخی شرایط 2 ساله نیز داد. اقامت از این طریق را می توان سالانه تمدید کرد یا با رعایت شرایط به اقامت دائم تبدیل کرد.

 

اقامت توریستی یکساله با خرید ملک

 

تمدید اقامت توریستی با اجاره ملک؛ قوانین جدید 2023

قوانین جدیدی از سال 2023 برای تمدید اقامت توریستی با اجاره ملک طبق نظر دولت ترکیه وضع شده است دقت کنید دیگر امکان گرفتن اقامت برای افراد تازه وارد با اجاره ملک وجود ندارد، به عبارتی فقط افرادی می توانند برای اقامت توریستی با اجاره ملک اقدام کنند که ملک خود را قبل از سال 2023 اجاره کرده باشند.

قبل از سال 2023 برای تمدید اقامت مدارکی مثل بیمه، راندوو، هزینه و فیش واریزی، عکس از صفحه اول پاسپورت و کپی کارت اقامت توسط اداره مهاجرت دریافت می‌شد ولی از ابتدای امسال برای تمدید قوانین سخت تری گذاشته شده است و مدارک بیشتری باید ارائه شود.

همانطور که میدانید طبق قوانین اقامت توریستی، افراد مهاجر باید ثابت کنند هزینه های زندگیشان در ترکیه را از کشور مبدأ مثل ایران در می آورند. اداره مهاجرت از افرادی که قصد تمدید اقامت توریستی ترکیه (یکساله) در سال 2023 را دارند، ترجمه تأییدیه پرینت حساب بانکی آن ها را نیز می گیرد. این تاییدیه باید گواهی دهد حداقل 9000 لیر ماهانه یعنی 108000 لیر سالانه در حساب بانکی فرد مذکور وجود دارد. پرینت حساب را از بانک مبدأ گرفته و ترجمه معتبر کنید. بعد از تائید دادگستری و سفارت ترکیه آن را در کنار باقی مدارک تحویل اداره مهاجرت دهید.

از دیگر مدارکی که از امسال اضافه شده و طبق قوانین جدید باید آن ها را ارائه دهید می توان به کپی سند خانه در برگه ثبت نفوس و برگه نوماراتاژ گرفته شده از شهرداری ترکیه، اشاره کرد. همچنین یکی از قبوض خانه مثل آب، برق یا گاز باید به اسم شما باشد.

مدارک ذکر شده تقریباً از 80 درصد مراجعه کنندگان به اداره مهاجرت ترکیه گرفته می شود و بررسی های بیشتر برعهده مسئول پرونده شما خواهد بود. در صورتی که نمی توانید تاییدیه حساب بانکی بگیرید می توانید حساب بانک زراعت داشته باشید و مبلغ حدودی 110 هزار لیر سالانه در آن قرار دهید.  در ادامه مدارک لازم برای تحویل به اداره مهاجرت از طریق تمدید اقامت توریستی با اجاره ملک را خواهید دید.

 • بیمه
 • راندوو
 • پرداخت هزینه حق خاک
 • برگه ثبت نفوس
 • یکی از قبض های آب، برق یا گاز که به اسم شما باشد
 • کپی سند خانه
 • برگه نوماراناژ
 • برگه تمکن مالی (پرینت حساب بانکی)
 • کپی پشت و رو کیمیلیک
 • کپی از صفحه اول پاسپورت و آخرین مهر به کشور ترکیه
 • ترجمه شناسنامه برای افراد زیر 18 سال

 

 

مدارک لازم برای اقامت توریستی در ترکیه

در ادامه مهم‌ترین مدارکی که برای گرفتن اقامت یکساله یا موقت ترکیه از شما خواسته می شود را نام برده ایم. علاوه بر موارد زیر ممکن است مستندات بیشتری مثل گواهی سو پیشینه نیز با توجه به کارشناس پرونده از شما خواسته شود.

 • عکس پاسپورتی
 • پاسپورت و کپی آن
 • شناسنامه و ترجمه رسمی آن
 • اجاره نامه یا سند ملک خریداری شده در صورت اقامت از این طریق
 • تمکن مالی و پرینت صورت حساب
 • بیمه نامه

 

 

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه

تا این بخش از مقاله دیدید که ایرانیان برای یکسال ماندن در ترکیه باید ویزای یکساله این کشور را دریافت کنند که یکی از روش های آن ویزای توریستی از طریق خرید ملک است که در مورد حداقل قیمت پایه و شرایط آن صحبت کردیم. در ادامه به طور کلی هزینه های اقامت توریستی را خواهید دید.

 • هزینه ترجمه پاسپورت
 • مالیات برای یکسال ماندن در خاک ترکیه (حق خاک)
 • هزینه تاییدیه نوتر
 • هزینه بیمه
 • هزینه دفاتر رسمی ثبت سند
 • هزینه معاینات و چکاب های پزشکی

 

 

اشتباهات متداول درباره اخذ اقامت توریستی ترکیه

در ادامه برخی از تصورات و اشتباهات متداول اخذ اقامت توریستی ترکیه پاسخ می دهیم.

 1. از آنجایی که ایرانی ها برای دریافت اقامت توریستی ترکیه تا چندین ماه نیاز به گرفتن ویزا ندارند پس احتمال ریجکت شدن آنها وجود ندارد.(مگر در شرایط نیاز به اخذ ویزای الکترونیک)
 2. چون نیاز به گرفتن ویزای توریستی نداریم پس نیاز به گرفتن نوبت از سفارت ترکیه نیز برای این نوع مهاجرت وجود ندارد.
 3. شما با هر طوری بدون اینکه نیاز به ویزا داشته باشید می توانید به ترکیه سفر کنید و نیازی به گذاشتن وثیقه برای گرفتن ویزا ندارید.

 

 

بهترین شهرها برای سفر توریستی به ترکیه

بر طبق آمار بیشترین توریست ها در ترکیه ایرانیان هستند و به طور متوسط 1000 دلار در این کشور خرج می کنند. استانبول، آنتالیا و کوش آداسی از محبوب ترین شهر های ترکیه برای توریست ها می باشند.

 

 

جمع بندی

اگر ایرانی هستید برای دریافت اقامت توریستی ترکیه  تا 3 ماه نیاز به ویزا ندارید. از طرفی برای گرفتن اقامت توریستی ترکیه (یکساله) در سال 2023 نمی توانید ملک اجاره کنید. صرفاً می توانید ملکی که قبلاً اجاره کرده اید را تمدید کنید یا خانه ای به ارزش حداقل 50 تا 75 هزار دلار بخرید. در این مقاله تمامی آنچه در مورد اقامت توریستی ترکیه لازم است بدانید را مرور کرده ایم.

 

 

سؤالات متداول

 • با اخذ اقامت ترکیه می توان پاسپورت هم گرفت؟

پاسپورت ترکیه با اخذ شهروندی این کشور به دست می آید و اقامت گرفتن از ترکیه به منزله گرفتن پاسپورت نمی باشد.

 • خرید ملک در ترکیه منجر به گرفتن اقامت یا شهروندی این کشور می شود؟

خرید ملک با ارزش بیشتر از 400000 دلار منجر به اخذ شهروندی ترکیه می شود اما اگر ارزش ملک پایین‌تر باشد می توانید اقامت دریافت کنید. حداقل ارزش ملک باید 50 تا 75 هزار دلار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *